I januari-numret av Prospect skriver Will Hutton en del visa saker om marknadsekonomins beroende av demokrati.
December 2006
Sun 24 Dec 2006
Hutton om Kina i nya Prospect
av Kalle P om Kina, London, Demokrati, Liberalism, Politisk ekonomi, Latour / Callon6 kommentarer
Sun 17 Dec 2006
Det är nu tio år sedan DJ Shadow släppte “Entroducing”; ett av de album som bidragit till att prägla 99-generationens världsbild. Igår spelade han på Brixton Academy.
Fri 15 Dec 2006
“Open source”-valutor: Rushkoffs farliga idé
av Kalle P om 99-tänk: Katedraler / basarer, Social enterprise1 kommentar
I en nyutkommen bok talar Douglas Rushkoff om alternativa valutor i termer av “open source currency”.
Mon 11 Dec 2006
När Muhammad Yunus talar måste farbröderna lyssna
av Kalle P om Social enterprise, Latour / Callon2 kommentarer
Nobelpristagaren Yunus tal igår var det viktigaste talet nånsin om socialt företagande och socialt entreprenörskap.
Mon 11 Dec 2006
I dagens The Independent menar kolumnisten Johann Hari att vi måste sluta ljuga om Hugo Chavez. Hmm…
Fri 8 Dec 2006
Vanity Fair mappar konstens maktmoln
av Kalle P om 99-tänk: Visual complexity / mapping, PopkulturKommentera
En kortis: Läser på Expressens kultursida om mapping/visuell komplexitet i Vanity Fair Läs vidare…
Fri 8 Dec 2006
DeLanda är på riktigt (tror jag)
av Kalle P om 99-tänk: Hackers / DJs, 99-tänk: Katedraler / basarer, Politisk ekonomi, Deleuze / DeLanda7 kommentarer
Vad är det som gör att man attraheras av Manuel DeLandas tankar (trots att man ännu inte riktigt vet vad man gör av dem)?
Läs vidare…
Wed 6 Dec 2006
En frimarknads-Stalinism för Sverige
av Kalle P om Sverige, Social enterprise, VälfärdsekonomiKommentera
Regeringen har anammat det som britter kallar “frimarknads-Stalinism”, och avvisat Blair-regeringens användning av socialt entreprenörskap för att effektivisera och decentralisera välfärdsskapandet.
Fri 1 Dec 2006
Så har då Manuel DeLandas nya bok äntligen kommit ut: En relativt tunn volym som kommer att bli en bra introduktion till alla samhällsvetare som vill få ett snabbintro till hans Deleuzianska ny-realism.
