Detta är inte första gången veka ägardirektiv för statliga bolag debatteras. Låt oss alltså erkänna att standardmodellen för aktiebolaget inte fungerar för Vattenfall - oavsett regering.

I gårdagens Studio Ett sade Anders Jonsson en hel del intressant om problematiken kring de svenska statliga bolagen. Han nämnde bland annat att problemet med svårigheten att styra statliga bolag så att de lever upp till allmänintresset är särskilt påtagligt i Sverige: I maktkampen mellan regeringskansliet och det statliga bolagets ledning vinner alltid den senare instansen, eftersom svenska tjänstemän gör karriär genom att börja i regeringskansliet och sedan klättra uppåt i bolagen. Kansliet har alltså inte pondus nog för att styra bolagen.

Vidare underströk han - mycket viktigt i sammanhanget - att detta är ett systemfel, inte något som kan skyllas på Alliansen:

Det som händer nu med Maud Olofsson är det som hänt med alla våra senaste näringsministrar: De pratar väldigt mycket, men det verkar som att de får väldigt lite gjort. Och det spelar ingen roll vilken kulör det är på dem; det verkar ligga i det ämbetets karaktär.

Med andra ord - låt oss konstruera en bolagsstruktur där allmänintresset säkras, utifrån den brittiska Public Interest Company-modellen. I Sverige har vi översatt detta till Allmänintressebolag - se min poppiga rapport till de Gröna, eller min träiga promemoria till Riksrevisionen.

För det är ju så - det finns ingen poäng i att behålla Vattenfall så länge det inte lever upp till allmänintresset. Vattenfalls existens som statligt ägt kan aldrig legitimeras av endast en fet vinst till statens koffertar - det är i så fall mer ansvarsfullt att sälja hela rasket på den öppna marknaden. (Den köpande parten kommer att betta på att privata ägare förräntar tillgångarna bättre en den svenska staten.)

En försäljning vore dock olycklig, givet de utmaningar som vi står inför klimatmässigt. Ett drivande Vattenfall kan ju även fungera som intressant partner till cleantech-industrin. Så, låt oss behålla ambitionen att Vattenfall skall leda de innovationer och de investeringar som krävs inom förnyelsebar energi - men låt oss ge denna ambition en rimlig chans att materialiseras, i form av ett allmänintressebolag. Ja, vi kan!