Thu 28 May 2009
Ord & Bild-tips: Tom Waits, Google, robotar, lava, hamnstadsflöden, och Göteborgsscenen
av Kalle P om Göteborg, Deleuze / DeLandaVill bara tipsa om att tidskiften Ord & Bild har en ny fin sajt - och om några av de texter som finns där.
Ord & Bild är inte bara landets typ mest anrika kulturtidskrift - den är också väldigt “på” när det gäller att analysera samtiden. I nya numret - tema “Röster” - medverkar exempelvis Rasmus Fleischer med texten “Runt rösten står ett stängsel“.
Dessutom måste jag lägga till ett par lästips från förra numret - om “Människan efter människan“:
- “I de mörkaste datahallar“, av Pelle Snickars, om Google. (Har för övrigt just varit på konferens om digitalisering av litteratur; Snickars text gjorde sig hela tiden påmind:
“Elaka tungor påstår … att företagets enorma inskanningsprojekt av världslitteratur inte främst är avsett för oss användare. Den primäre läsaren är Googles eget datasystem.”) - “Robotar och krig“, av Christopher “Mandelbrot” Kullenberg, från samma nummer, som även diskuterades härförleden på Södertörns Högskola.
Vidare finns två av mina egna texter uppe för läsning - gå gärna in och kommentera:
- “Lava, kött och memer“, intro till Manuel DeLanda i nämnda nummer, redan puffad för av nämnde Rasmus.
- “Hamnstadens flöden“, från 2007, i numret på temat ”Vatten”. En “flödesontologisk” beskrivning av Göteborgs “icke-linjära” historia, även den inspirerad av DeLanda.
Slutligen: På webbplatsen pågår nu en undersökning. Redaktionen undrar “Vad anser du om Göteborgs intellektuella klimat?“.
